خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

Premium ITANA Themes

ریشه یابی رتبه نگران کننده ایران در فساد اقتصادی

دسته‌بندی نشده اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۵

 فقر و پایین بودن میزان درآمد، یکی از علل بروز فساد است
مهدی تقوی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو گفت: «اگر منبع این آمار خارجی است باید پرسید چطور این نتیجه گیری را کردند. چون شاخص فساد مانند تولید ناخالص داخلی نیست که توسط بانک مرکزی منتشر شود؛ لذا خیلی نمی توان به این آمار اتکا کرد.»

وی ادامه داد: «اما آنچه می توان گفت این است که وقتی میزان دستمزد نسبت به بهره وری پایین باشد (با توجه به نرخ تورم) یا موجب کم کاری می شود یا فساد.»

وی افزود: «به نظر من در کنار فقر و پایین بودن میزان درآمد، یکی از علل بروز فساد به اعتقادات، باورها و ارزش های اشخاص مربوط می شود. کسی که به حلال و حرام اعتقاد دارد مسلما حاضر نمی شود مثلا رشوه دریافت کند.»

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «از سوی دیگر اگر مردم هزینه های برخورد با فساد را احساس کنند اقدامات غیرقانونی کاهش پیدا می کند.»

تقوی خاطرنشان کرد: «البته در ایران مسئله فساد و رانت خواری خیلی به کارمندان و کارگران ارتباط ندارد. به نظر من در بروز فساد اقتصادی امکانات ایجاد فساد مهم است. به طور مثال فردی که معلم یا استاد دانشگاه است خیلی امکان انجام فساد را ندارد.»

قوانین درست مانع بروز فساد می شود
اما دکتر مصطفی شریف استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو گفت: «هر کجا منافع اقتصادی در میان باشد وسوسه و انگیزه برای ورود به فساد وجود دارد.»

وی ادامه داد: «در ارتباط با بروز فساد اقتصادی چند موضوع نقش دارند. اول عدم وجود قوانین مستحکم است. یعنی اگر قوانین درست و محکمی وجود داشته باشد می تواند مانع از بروز فساد شود.»

وی افزود: «دوم مسئله نظارت مستمر است. یعنی ممکن است قوانین خیلی خوبی وضع شده باشد اما اجرا نشود یا ناقص اجرا شود.»

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «سوم اعمال حقوق حاکمیتی دولت و دستگاههای مسئول است. یعنی اعمال حقوقی که از سوی ملت به دولت داده شده توسط دستگاهها بسیار مهم است.»

وی ادامه داد: «نکته چهارم جلوگیری از رانت خواری است که وقتی جلوی رانت خواری گرفته می شود به معنای احقاق حقوق مستضعفین و پابرهنگان خواهد بود.»

وی افزود: «نکته آخر که بسیار مهم و سرآمد دیگر موارد است برخورد قاطع دستگاه قضایی با مفسدان است. زمانی که دستگاه قضایی مستحکم و قاطع وجود داشته باشد کسی جرات ورود به فساد اقتصادی را نخواهد داشت.»

شریف تصریح کرد: «لذا اگر رتبه ایران در فساد اقتصادی بالا است باید دید در کدام یک از این موارد مشکل داریم. وقتی کسی به راحتی می تواند بانک را دور بزند و وام کلانی دریافت کند به این معناست که ساختار این مشکل را دارد که چنین اتفاقی در آن روی می دهد.»

 

بدون برچسب

254 بازدید کل ، 1 امروز

  

تبلیغات

ارسال نظر

 • به یک بهشت خوش آمدید

  با در بهمن ۸, ۱۳۹۴ - 0 نظرات

  به یک بهشت خوش آمدید.‌

 • شلیک لیزر به آسمان برای بارش باران و باروری ابرها

  با در خرداد ۱, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  دانش پژوهان دانشگاه فلوریدای مرکزی معتقدند با شلیک یک لیزر بسیار پر توان به آسمان می توان ابرها را برای بارش باران و وقوع صاعقه بارور ساخت. به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان می دانسته اند که چگالش آب و فعالیت رعد و برق در ابرهای توفانی با وجود میزان زیادی از ذرات بار دار ساکن مرتبط است. از نظر تئوری، تحریک این ذرات با لیزر یک عامل مهم در بارور سازی ابرها برای بارش است. […]

 • شفق قطبی چیست؟

  با در خرداد ۱, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

    شفق قطبی (aurora) که به آن سپیده قطبی و نور قطبی هم می‌گویند یکی از پدیده‌های جوی بسیار زیبای کره زمین است. نورهایی بسیار زیبا و خیره‌کننده که در آسمان حرکت می‌کنند و معمولا شکل‌های منحنی‌مانندی دارند. آسمان تابان می‌شود و نقش‌هایی با رنگ‌ها و شکل‌های گوناگون در آن دیده می‌شود. این نقش و نگارهای رنگین گاهی دارای شکل کمان یکنواخت است، گاهی ساکن است و گاهی تپنده. گاهی متشکل از شمار زیادی پرتو […]

 • وجود یک هزار نوع مواد مخدر در جامعه

  با در خرداد ۴, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر بیش از هزار نوع مواد مخدر در جامعه وجود دارد. به گزارش مهر، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی در کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد ضمن اشاره به انواع مواد مخدر از جمله مواد اعتیاد آور طبیعی و مصنوعی گفت: در سال های گذشته ۴ نوع مواد مخدر وجود داشت ولی در حال حاضر نزدیک به […]

 • ورزش در تابستان و این نکات مهم

  با در خرداد ۲, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  مرین کردن در گرما می‌تواند آزار‌دهنده باشد. نه تنها خیس عرق خواهید شد، بلکه شاید بی حال هم بشوید. در این راهنما خواهید خواند که چطور می‌توانید به بهترین شکل در گرما تمرین کنید. تابستان زمان خوبی برای بیرون رفتن و خوش گذراندن در بیرون از خانه است. همچنین فصلی است که خیلی‌ها سخت تمرین می‌کنند، فصلی است که باید کلی وزنتان پایین بیاید. اما مشکلی که وجود دارد این است که با وجود گرما […]