خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

Premium ITANA Themes

ساخت بینی شیمیایی برای بوییدن سرطان!

دسته‌بندی نشده اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۵

این محققان از یک سیستم آرایه حسگر از نانوذرات طلا و پروتئین برای بوئیدن گونه‌های مختلف سرطان در یک مدل متاستاتیک سرطان ریه پیش‌بالینی یک موش استفاده کرده‌اند که بسیار شبیه شیوه بویایی انسان برای به خاطر سپردن عطرهای مختلف است.

این کار جدید بر پایه کار قبلی این محققان در ساخت یک مجموعه نانوذرات و پلیمرهای «بینی شیمیایی» با قابلیت متمایز کردن سلولهای عادی از سلولهای سرطانی بوده است.

به گفته محققان، با استفاده از این ابزار می‌توان سلولهای سرطانی متاستاتیک را در بافت زنده حیوانی با سرعت و تاثیر بیشتر با استفاده از استراتژی بینی شناسایی کرد.

تاکنون تنها راه استاندارد برای شناسایی دقیق سلولهای سرطانی از یک رویکرد گیرنده زیستی استفاده می‌کرد که در آن یک پروتئین به دیواره یک سلول سرطانی می‌چسبد. از مشکلات اساسی این شیوه این است که فرد باید پیش از آزمایش نوع مناسب گیرنده را بشناسد.

دستاورد این محققان، استفاده از مجموعه‌ای از حسگرهای نانوذرات طلا و پروتئین فلورسنت سبز بوده که در واکنش به الگوهای درون پروتئینهای کشف شده در سلولهای سرطانی طی چند دقیقه فعال شده و یک نشانه منحصربفرد را برای هر سرطان ایجاد می‌کند.

علاوه بر حساسیت بالا، این دانشمشدان اظهار کرده‌اند که حسگر آنها قادر به تشخیص میان متاستاتیک کم و زیاد و همچنین میان سلولهای ویژه محل مانند سرطانهای پستان،‌کبد، ریه و پروستات است.

این نتایج در مجله ACS Nano منتشر شده است.

منبع : ایسنا

بدون برچسب

465 بازدید کل ، 1 امروز

  

تبلیغات

ارسال نظر

 • به یک بهشت خوش آمدید

  با در بهمن ۸, ۱۳۹۴ - 0 نظرات

  به یک بهشت خوش آمدید.‌

 • شلیک لیزر به آسمان برای بارش باران و باروری ابرها

  با در خرداد ۱, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  دانش پژوهان دانشگاه فلوریدای مرکزی معتقدند با شلیک یک لیزر بسیار پر توان به آسمان می توان ابرها را برای بارش باران و وقوع صاعقه بارور ساخت. به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان می دانسته اند که چگالش آب و فعالیت رعد و برق در ابرهای توفانی با وجود میزان زیادی از ذرات بار دار ساکن مرتبط است. از نظر تئوری، تحریک این ذرات با لیزر یک عامل مهم در بارور سازی ابرها برای بارش است. […]

 • شفق قطبی چیست؟

  با در خرداد ۱, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

    شفق قطبی (aurora) که به آن سپیده قطبی و نور قطبی هم می‌گویند یکی از پدیده‌های جوی بسیار زیبای کره زمین است. نورهایی بسیار زیبا و خیره‌کننده که در آسمان حرکت می‌کنند و معمولا شکل‌های منحنی‌مانندی دارند. آسمان تابان می‌شود و نقش‌هایی با رنگ‌ها و شکل‌های گوناگون در آن دیده می‌شود. این نقش و نگارهای رنگین گاهی دارای شکل کمان یکنواخت است، گاهی ساکن است و گاهی تپنده. گاهی متشکل از شمار زیادی پرتو […]

 • وجود یک هزار نوع مواد مخدر در جامعه

  با در خرداد ۴, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر بیش از هزار نوع مواد مخدر در جامعه وجود دارد. به گزارش مهر، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی در کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد ضمن اشاره به انواع مواد مخدر از جمله مواد اعتیاد آور طبیعی و مصنوعی گفت: در سال های گذشته ۴ نوع مواد مخدر وجود داشت ولی در حال حاضر نزدیک به […]

 • ورزش در تابستان و این نکات مهم

  با در خرداد ۲, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  مرین کردن در گرما می‌تواند آزار‌دهنده باشد. نه تنها خیس عرق خواهید شد، بلکه شاید بی حال هم بشوید. در این راهنما خواهید خواند که چطور می‌توانید به بهترین شکل در گرما تمرین کنید. تابستان زمان خوبی برای بیرون رفتن و خوش گذراندن در بیرون از خانه است. همچنین فصلی است که خیلی‌ها سخت تمرین می‌کنند، فصلی است که باید کلی وزنتان پایین بیاید. اما مشکلی که وجود دارد این است که با وجود گرما […]